HAKKIMIZDA

“Dünya Sarımsak” markası, Çokcan Gıda Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi çatısı altında 8 Temmuz 2020’de Mesut KORKMAZ ve oğlu İbrahim Eren KORKMAZ tarafından bağlı olduğu şirketin Kastamonu ili Taşköprü ilçesi Yazıhamit Köyü’ndeki tarım yatırımlarını tanıtmak, toptan ve perakende pazarlarına ulaştırmak, ürün yelpazesini genişleterek üretim kapasitesini arttırmak amacıyla kurulmuştur.

HAKKIMIZDA

 

BİZ KİMİZ

Yöre ve zaman şartları gereği tarım ve hayvancılıkla uğraşan Korkmaz ailesi 1994 yılında aile büyüklerinin yaşlanması, gençlerin farklı sektörlerde çalışmaya başlaması ile tarıma ara vermiştir. Mesut KORKMAZ, İnşaat Mühendisi olarak kamu ve özel sektörde inşaat taahhüt işleri ile ticari hayatını sürdürmüştür. Oğlu İbrahim Eren KORKMAZ ise baba mesleği olarak İnşaat Mühendisliği ve İş Sağlığı Güvenliği eğitimlerini tamamlayarak bu yolda devam etmiştir. Yeniden zaman ve mekanın gösterdiği şartlarla Korkmaz ailesinin yolu gıda sanayi ile kesiştiğinde Çokcan Gıda Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi devralınmıştır. İstanbul’da tatlı ve pastanecilik üzerine bir işletmesi bulunan şirket sonrasında tarım faaliyetlerine tekrar başlama gereksinimi duymuştur. Korkmaz ailesinin Taşköprü Yazıhamit Köyü’nde bulunan verimli araziler üzerindeki tarlalarının küçük bir kısmı 2019 yılında yeniden sarımsak üretimi için hazırlanmıştır. 2020 yılı sarımsak sezonunda 4 dönümlük bir tarlada tohum ve üretim kontrol denemeleri için çalışmalar başlatılmış, hasatta doğal ve tam verimli tohum büyük bir başarı ile toplanmıştır. Geleneksel tarım metotlarını, gelişen ve büyüyen tarım sanayi uygulamaları ile sentezleyerek baba-oğul iki mühendisin omuzlarında yükselen Dünya Sarımsak, köyde kalkınma ve yeniden toprağı kıymetlendirerek üretime dönüşü benimsetmeyi kendine bir görev bilmiştir. İnşaat mühendisliği uygulamalarını tarım alanına da yansıtmak isteyen Mesut KORKMAZ ve oğlu İbrahim Eren KORKMAZ, ilk etapta Yazıhamit ve civar köyleri kapsamak üzere büyük bir sulama kanalı hattının projelendirme faaliyetlerini de sürdürmektedir. Hali hazırda bir tatlıcılık/pastanecilik işletmesi bulunan Çokcan Gıda Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi’nin çoğunluğu kendi üretimi olan yöresel ve doğal ürünlerin satışını yaptığı bir de marketi bulunmaktadır. Memleket arazilerinde sarımsak başta olmak üzere yöre toprağının kabul ettiği diğer tarım ürünlerinin üretimi de sürdürülmektedir.

BİZ KİMİZ

 

İSMİMİZ VE LOGOMUZ

“Dünya Sarımsak” markası, her geçen yıl gıda pazarında ve endüstriyel kullanımda hacmi artan sarımsağı ana ürün grubu kabul ederek kurulmuştur. Sarımsağın üretiminden işlenmesine, pazarlanmasından tüketimine kadarki süreçte etkin rol oynayan Dünya Sarımsak, dünyanın en kaliteli sarımsağının üretildiği Taşköprü’yü merkez alarak tüm dünyanın bu ürünü tanımasını ve tüketim alanında ilk sıraya almasını hedeflemiştir. “Taşköprü’den Dünya’ya, bi’ dünya sarımsak!” sloganıyla yola çıkan Dünya Sarımsak, logosunda dünyayı sarımsak dişlerinden imgeleyerek göstermiştir. Haritanın açıkta kalan kısmında ise iç ve dış pazardaki ilk hedef alanı olan Avrupa ile Asya’yı tarımın renkleri olan mavi ve yeşil ile harmanlayarak göstermiştir.

İSMİMİZ VE LOGOMUZ

 

MİSYONUMUZ

Ham gıda olarak tüketiminin yanı sıra, gün geçtikçe, işlenmiş olarak da sofralarda ve ilaç sanayi başta olmak üzere endüstriyel kullanımda yer bulma oranını arttıran sarımsağı; anavatanı olan Taşköprü’de üretip iç pazar ve ihracatta en doğal, temiz, kaliteli hali ile satışa sunarak tanıtımını ve beğenisini arttırmaktır. Tarımda makineleşme ve genetiği değiştirilmiş organizmaların yaygınlaştırılmasıyla ata tohumu kaybettirilen ürünler arasına sarımsağı ekletmeden doğal ve şifa kaynağı Taşköprü sarımsağını muhafaza ederek gelecek nesillere verimli toprakları, birinci kalite tohumu aktarmaktır. Toptan ve perakende satışlarla müşteri memnuniyetimizi, kalite standartlarımızı çizgisinden çıkartmadan ticari bilinç ve ilkelerimizi muhafaza etmektir.

MİSYONUMUZ

 

VİZYONUMUZ

Geleneksel tarım metotlarımıza bağlı kalarak koruma altına alacağımız topraklar ile tohumlarımızla yerinde makineleşme/endüstriyelleşme ilkeleri ile gelenek ve gelecek sentezi ışığında tarım faaliyetlerine ışık tutmak; temiz doğamıza, verimli topraklarımıza, lezzet ve şifa deposu gıdalarımıza sahip çıkarak kendi kuşağımızdaki görev bilincimizi geleceğe de aktarmaktır.

VİZYONUMUZ

ANGELS

Meet with our Team

FOUNDER

Tony Williamson

ADVISOR

JInglo Jelian

DESIGNER

Jony Smith

Newsletter & Get Updates

Sign up for our newsletter to get up-to-date from us